Szótár

Fogalomtár Munkaadóknak

Alapszabadság

A munkavállalót minden munkaviszonyban töltött naptári évben rendes szabadság illeti meg, amely alap- és pótszabadságból áll.

Az alapszabadság mértéke húsz munkanap.

A szabadság a munkavállaló

a) huszonötödik életévétől huszonegy;

b) huszonnyolcadik életévétől huszonkettő;

c) harmincegyedik életévétől huszonhárom;

d) harmincharmadik életévétől huszonnégy;

e) harmincötödik életévétől huszonöt;

f) harminchetedik életévétől huszonhat;

g) harminckilencedik életévétől huszonhét;

h) negyvenegyedik életévétől huszonnyolc;

i) negyvenharmadik életévétől huszonkilenc;

j) negyvenötödik életévétől harminc

munkanapra emelkedik.

A hosszabb tartamú szabadság abban az évben illeti meg először a munkavállalót, amelyben a bekezdésben meghatározott életkort betölti.

.


Alkalmi munka

Alkalmi munkának tekinti a törvény a munkáltató és a munkavállaló között:

  • összesen legfeljebb öt egymást követő naptári napig, és
  • egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb tizenöt naptári napig, és
  • egy naptári éven belül összesen legfeljebb kilencven naptári napig létesített, határozott időre szóló munkaviszonyt.

Arányos szabadság, töredék szabadság

A dolgozónak járó szabadság szempontjából sajátos a helyzet akkor, ha a munkavállaló nem egy egész évet, hanem az adott évből csak néhány hónapot tölt a munkaadójánál. Ha ugyanis a munkavállaló munkaviszonya év közben kezdődik, részére a teljes naptári évre esedékes szabadságának csak arányos része jár. Ha pedig a rendes szabadság kiszámításánál töredék nap keletkezik, a fél napot elérő töredék egész munkanapnak számít.


Betegszabadság

A munkavállalót a betegsége miatti keresőképtelenség idejére naptári évenként tizenöt munkanap betegszabadság illeti meg. Nem számít bele a tizenöt napba a társadalombiztosítási szabályok szerinti üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenség. A keresőképtelenséget a kezelőorvos igazolja.


Bérjegyzék

A munkavállaló részére a munkabéréről részletes írásbeli elszámolást (bérpapírt, bérjegyzéket) kell adni.

Az elszámolásnak olyannak kell lenni, hogy a munkavállaló a munkabérének a helyességét, valamint a levonások jogcímét és összegét ellenőrizni tudja. Az írásbeli elszámolásnak tartalmaznia kell a rendkívüli munkavégzés, az ügyelet és a készenlét jogcímén kifizetett díjazást is.


Bérpótlék

A bérpótlék a rendes munkabéren felül illeti meg a munkavállalót a következő esetekben: vasárnapi munkavégzés, munkaszüneti napon végzett munka, 18 és 6 óra közötti munkavégzés, készenlét esetén, ügyelet alkalmával. Számítási alapja a személyi alapbér, amit a munkaszerződés határoz meg.


Családi pótlék

Az állam havi rendszerességgel hozzájárul a gyermek nevelésével, iskoláztatásával járó költségekhez nevelési ellátás vagy iskoláztatási támogatás (együtt: családi pótlék) formájában.


Délutáni műszak

A többműszakos munkarend alapján a tizennégy és huszonkét óra közötti időszakban teljesített munkavégzés.


Éjszakai műszak

A többműszakos munkarend alapján végzett éjszakai munka; az este tíz és reggel hat óra közötti időszakban teljesített munkavégzés (Mt. 89. §).


Fizetés nélküli szabadság

Fizetés nélküli szabadság általában nem illeti meg alanyi jogon a munkavállalót, kivéve az alábbi eseteket:

  • a gyermek gondozása céljából a gyermek harmadik életéve betöltéséig (klasszikusan a GYES jogosultság alatt), továbbá a gyermek tízedik életévének betöltéséig, amennyiben ezen időtartamra is fennáll a gyermekgondozási segélyre való jogosultság;
  • a munkavállalót a hozzátartozója tartós ápolása céljából az ápolás időtartamára, de maximum 2 évre (az ápolás indokoltságáról orvosi igazolás szükséges);
  • a tényleges önkéntes-tartalékos katonaiszolgálat-teljesítés időtartamára.

Gyermeket nevelők pótszabadsága

A munkavállalót először a gyermek születésének évében, utoljára pedig abban az évben illeti meg pótszabadság, amelyik évben gyermeke tizenhatodik életévét betölti.

A pótszabadság mértéke egy gyermek után kettő, két gyermek után négy, kettőnél több gyermek után hét munkanap évente.

A pótszabadság mértéke gyermekenként további két munkanappal nő abban az esetben, ha a munkavállaló háztartásában fogyatékkal élő gyermeket nevel.


Gyermekgondozási és ápolási szabadság

A munkavállalót (az anyát vagy az apát) fizetés nélküli szabadság illeti meg

  1. a gyermek harmadik életéve betöltéséig a gyermek otthoni gondozása céljából;
  2. a gyermek tizedik életéve betöltéséig, ha a munkavállaló a gyermek otthoni gondozása céljából gyermekgondozási segélyben részesül;

a gyermek tizenkettedik életéve betöltéséig a gyermek betegsége esetén, az otthoni ápolás érdekében.


Heti munkaidő

Az egy naptári hétre eső, vagy százhatvannyolc órás megszakítás nélküli időszakba tartozó munkaidő.


Jelenléti ív                    

A hatályos munkatörvénykönyve szerint a munkáltatónak nyilván kell tartania a munkavállalója mind rendes, mind rendkívüli munkaidejét, a szabadságait és a készenléteinek tartalmát. Mindezt úgy kell tennie, hogy az naprakészen legyen megállapítható a letöltött teljes munkaideje.

Naptári naponként kell vezetni, a rendes a rendkívüli és a teljesített munkaidőt, valamint az ügyelet idejét, a készenlét kezdetét és végét is magában kell foglalnia. A nyilvántartást a tényleges foglalkoztatás helyén kell vezetni, ha az a cég telephelye, akkor a telephelyen.


Kölcsönbeadó                                      

Az a munkáltató, aki a vele kölcsönzés céljából munkaviszonyban álló munkavállalót munkavégzésre, kölcsönzés keretében a kölcsönvevőnek átengedi és munkáltatói jogait, illetve kötelezettségeit a kölcsönvevővel megosztva gyakorolja.


Kölcsönvevő

Az a munkáltató, aki a kölcsönzés keretében átengedett munkavállalót foglalkoztatja és munkáltatói jogait, illetve kötelezettségeit a kölcsönbeadóval megosztva gyakorolja.

 


Munkaerő-kölcsönzés

A hagyományos munkaviszonnyal szemben nem két, hanem három fél jogviszonyára épül. A munkavállaló egy munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó ügynökséggel, a kölcsönbeadóval köt munkaszerződést. Tényleges foglalkoztatására azonban mindig egy másik munkáltatónál kerül sor.


Munkaidő

A munkavégzésre előírt idő kezdetétől annak befejezéséig tartó idő, valamint a munkavégzéshez kapcsolódó előkészítő és befejező tevékenység tartama.


Munkaidőkeret

A munkaidő a hét minden napjára vagy az egyes munkanapokra egyenlőtlenül is beosztható. Természetesen e körben is tekintettel kell lenni a munkaidő vasárnapra vagy munkaszüneti napra történő beosztására vonatkozó szabályokra .


Munkaidő-kedvezmény gyermek születése után

Jelenleg apasági pótszabadságnak nevezzük, melynek mértéke egy gyermek esetén az apát öt munkanap, míg ikergyermekek születése esetén a pótszabadság mértéke hét munkanap. A szabadság akkor is jár, ha a gyermek halva születik, illetőleg elhalálozik. A pótszabadságot legkésőbb a gyermek(ek) születését követő második hónap végéig a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.


Munkaviszony

A munkaviszony kezdete a munkába lépés napja. A munkajogban a munkaviszony a munka törvénykönyve által meghatározott munkavégzésre irányuló jogviszony.  A munkaviszony a munkavállaló és a munkáltató között jön létre munkaszerződés kötésével, amit írásba kell foglalni. A munkaszerződésnek tartalmaznia kell a felek megállapodása alapján a munkabért és a munkavállaló munkakörét. A munkaviszony határozatlan vagy határozott időre jöhet létre.


Napi munkaidő

A napi munkaidő a szerződésben rögzített napi munkaidő, ha nem egyeznek meg külön a felek, akkor nyolc óra. A napi munkaidő és a beosztás szerinti napi munkaidő nem azonos fogalmak, ezeket mindenképpen meg kell különböztetni. A napi munkaidő igazából egy számítási mennyiség, ami arról szól, hogy mennyit kell a munkavállalónak ledolgozni - arról nem ad információt, hogy mikor.


Pihenőidő

A napi munkavégzés során szünet illeti meg a munkavállalót, amely a következőképpen alakul:

  • Ha a napi munkaidő, vagy a rendkívüli munkaidő meghaladja a hat órát, akkor húsz perc jár.
  • Amennyiben a kilenc órát meghaladják ezek, további huszonöt perc munkaközi szünettel számolhat a munkavállaló.
  • Fiatal munkavállaló esetében négy és fél órán túli munkavégzéskor harminc perc, hat órát meghaladó beosztás esetén pedig legalább negyvenöt perc munkaközi szünet jár a munkavállalónak.

Ezektől a szabályoktól a munkavállaló javára el lehet térni, továbbá a munkáltatónak joga van arra, hogy több részletben adja ki a munkaközi szünetet. Fontos feltétel, hogy legalább három, legfeljebb hat óra munkavégzést követően mindenképpen ki kell adni azt.

.


Pihenőnap

Az alapszabály szerint a munkavállalót hetenként két pihenőnap illeti meg, ezek közül az egyiknek vasárnapra kell esnie. A munkáltató alkalmazhat azonban munkaidő-keretet. Ennek alkalmazása esetén a munkavállaló munkaidejét egyenlőtlenül is beoszthatja, és ekkor a munkaidőre és a pihenőidőre vonatkozó alapszabályokat általában a munkaidő keret átlagában kell figyelembe venni. Ha tehát alkalmaz munkaidő keretet, akkor nem szükséges két teljes naptári napot kiadni, hanem lehetősége van a két pihenőnapot összevonni, vagy egybefüggő negyvenórányi pihenőidővel kiváltani, de heti átlagban ekkor is ki kell adnia a két pihenőnapot vagy negyvennyolc órát. Ennek alkalmazása esetén a munkaidőkeretben az is elég, ha a munkavállalónak havonta csak egy vasárnapja szabad.

 


Pótszabadság

Törvény alapján jár a pótszabadság a fiatal munkavállalónak, a gyermekét nevelő szülőnek, a vak munkavállalónak, a veszélyes munkahelyen dolgozónak.


Próbaidő

A Munka Törvénykönyvének megfelelően munkáltató és munkavállaló a munkaszerződésben próbaidőt állapíthat meg. Ez általában a határozatlan idejű munkaszerződések esetében - ha nincs külön szabályozás - 90 nap. A próbaidő alatt egyéb következmények nélkül, akár azonnali hatállyal bármely fél kezdeményezésére a munkaszerződés megszüntethető.

 


START kártya

START kártya igénylésére jogosult, aki:

  • a 25. életévét, felsőfokú végzettségű személy esetén a 30. életévét még nem töltötte be,
  • tanulmányait befejezte, vagy megszakította, és
  • tanulmányainak befejezését követően első ízben létesít foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt, vagy ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszonyt, és e jogviszony létesítését megelőzően megbízási, vállalkozási szerződés alapján, vagy egyéni vállalkozóként sem végzett munkát.

START Plusz kártya igénylésére jogosult, aki

  • a gyermekgondozási segély (GYES), a gyermekgondozási díj (GYED), a gyermeknevelési támogatás (GYET), valamint az ÁPOLÁSI DÍJ folyósításának megszűnését követő egy éven (365 napon) belül kíván foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt létesíteni, vagy
  • a gyermek egyéves korának betöltését követően, e gyermek után igénybe vett GYES folyósítása mellett kíván munkát vállalni, feltéve, hogy foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban nem áll (tehát „passzív jogon” van gyesen), illetve
  • a tartósan álláskereső (az, aki a kártya igénylésének időpontját megelőző 16 hónapon belül legalább 12 hónapig, pályakezdő álláskereső esetén 8 hónapon belül legalább 6 hónapig álláskeresőként nyilvántartott).

START EXTRA kártya igénylésére jogosult, aki

  • legalább 3 hónapja nyilvántartott álláskereső,
      - ha az 50. életévét betöltötte, vagy
      - életkorra való tekintet nélkül legfeljebb alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezik,
  • bérpótló juttatásra jogosult álláskereső (az, akit a START EXTRA kártya igénylésének időpontjában a kirendeltség álláskeresőként nyilvántart, és bérpótló juttatásban részesül).

A START kártyával igénybe vehető kedvezményt a munkaadó a foglalkoztatás időtartamától, határozott vagy határozatlan jellegétől függetlenül veheti igénybe.

A START PLUSZ és a START EXTRA kedvezményt csak akkor érvényesítheti, ha a foglalkoztatás időtartama meghaladja a 30 napot, és a munkaidő legalább a napi 4 órát eléri.

A kedvezmények csak úgy érvényesíthetők, ha a kedvezmény igénybevételére jogosító személy a START, START PLUSZ, START EXTRA kártyával vagy azt helyettesítő igazolással a munkába lépést megelőző napon rendelkezik!

A START kártya csak egy alkalommal váltható ki, és az érvényességi időtartamon belül új kártya akkor igényelhető, ha elveszett vagy megrongálódott, illetőleg névváltozásra került sor.

 


Szabadság pénzbeli megváltása

A Munka Törvénykönyve szerint a munkaviszony megszűnésekor, ha a munkáltató az arányos szabadságot nem adta ki, azt meg kell váltani. A szabadságot egyéb esetekben pénzben megváltani nem lehet. E szigorú tilalom indoka alapvetően a szabadság rendeltetése. A szabadság pénzbeli megváltásakor a fel nem használt napokra járó távolléti díjat kell egy összegben megtéríteni a munkavállalónak.


Szerződéskötés dokumentumai

Munkaszerződés megkötésekor az alábbi dokumentumok elengedhetetlenek:

  • Személyigazolvány, lakcímkártya
  • TAJ-kártya
  • Adó-kártya
  • Bankszámlaszám (folyószámla száma)
  • Magánnyugdíj-pénztári tagsági okirat vagy a belépési nyilatkozat másolata
  • Nem pályakezdők esetében:
  • TB-kiskönyv eredeti példánya
  • Munkáltatói igazolás a munkaviszony megszűnésekor (eredeti példánya)
  • Adatlap a tárgy évre a munkáltatótól származó jövedelemről és az adóelőlegek levonásáról (eredeti példány)
  • Jövedelemigazolás egészségbiztosítási ellátás megállapításához (eredeti)
  • Adatlap a bírósági végzéssel meghatározott tartási kötelezettségekről (eredeti példány az utolsó munkahelyről, arról, hogy tartozása nincs)
  • Bizonyítvány másolatok (legmagasabb iskolai végzettséget igazoló)
  • Pályakezdőknél: START kártya

Külföldi munkavállalók esetében: letelepedési engedély másolata (A külföldiek foglalkoztatásáról szóló összefoglalót itt találja

Külföldi munkavállalók esetében: letelepedési engedély másolata (A külföldiek foglalkoztatásáról szóló összefoglalót itt találja


Szülési szabadság

Az anyát 24 hét szülési szabadság illeti meg azzal, hogy ebből két hetet köteles igénybe venni. A szülési szabadságot - eltérő megállapodás hiányában - úgy kell kiadni, hogy abból legfeljebb négy hét a szülés várható időpontja elé essen.


Táppénz

A betegség szociális kockázatát enyhítő biztosítási típusú, azaz kizárólag a biztosítottaknak járó, havi rendszerességű, jövedelemarányos pénzbeli ellátás, mely a jövedelem kiesését hivatott pótolni a keresőképtelenség időtartama alatt. A táppénz annak jár, aki a keresőképtelensége bekövetkezésekor biztosított volt vagy a biztosítás megszűnése utáni első, második vagy harmadik napon vált keresőképtelenné.


Teljes munkaidő

A munkaszerződés által meghatározott időtartam. Ha tehát a felek eltérően nem állapodtak meg; napi nyolc óra, illetőleg az az idő, amelyet a megállapodásra alapozva a munkáltató munkarendje az adott munkakörben, dolgozóra meghatározott.


Többletként kivett szabadság

Ha a munkavállaló a munkaviszonya megszűnéséig több szabadságot vett igénybe annál, mint ami a munkáltatónál töltött időre megilletné, a különbözetre kifizetett munkabért köteles visszafizetni. Nem követelhető vissza a túlfizetés, ha a munkaviszony a munkavállaló nyugdíjazása vagy halála, illetve a munkáltató jogutód nélküli megszűnése miatt szűnt meg, vagy a munkavállalót sorkatonai, illetve polgári szolgálatra hívták be.


Többműszakos munkarend

Többműszakos munkarendnél a munkáltató napi üzemelési ideje meghaladja a napi teljes munkaidőt, és a munkavállalók időszakonként rendszeresen, egy napon belül egymást váltva végzik azonos tevékenységüket. A munkavállalók egy napon belül egymást váltják, tehát az egyikük munkaidejének lejártakor, vagy attól alig eltérő időpontban kezdi meg az azonos munkát a másik munkavállaló. Az a munkavállaló minősül többműszakos beosztású dolgozónak, akinek a műszakbeosztása időszakonként rendszeresen változik.

 

 


Túlmunka díjazása

Rendkívüli munkaidő (túlóra) a munkaidő-beosztástól eltérő, a munkaidőkereten felüli, az elszámolási időszak alkalmazása esetén az ennek alapjául szolgáló heti munkaidőt meghaladó munkaidő, továbbá az ügyelet tartama. A munkavállalónak 50% bérpótlék vagy - munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása alapján - szabadidő jár

  • a munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidőt meghaladóan elrendelt rendkívüli munkaidőben,
  • a munkaidőkereten vagy
  • az elszámolási időszakon felül végzett munka esetén.

A munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén 100% bérpótlék jár. A bérpótlék mértéke 50%, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít.


Üzemorvosi vizsgálat

A munkáltató köteles biztosítani az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit. A munkavállaló csak olyan munkával bízható meg, amelynek ellátására egészségileg alkalmas, rendelkezik az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges ismeretekkel, készséggel és jártassággal. Ennek érdekében a munkáltató a munkába lépést megelőzően és a munkaviszony fennállása alatt rendszeres időközönként köteles ingyenesen biztosítani a munkavállaló munkaköri alkalmassági vizsgálatát, melyet az üzemorvos végez el.


Vak munkavállaló pótszabadsága

A vak munkavállalónak évenként öt munkanap pótszabadság jár.

Vissza