Szótár

Fogalomtár Álláskeresőknek

 

Alapbér

A munkavállaló (bruttó) munkabére több egymástól elkülöníthető bérelemből tevődik össze. Alapja az alapbér, amit mindenképpen időbérben kell megadni. Ez lehet órabér, napi-, heti- vagy havibér. Ezt az összeget kell beleírni a munkavállaló és a munkáltató között írásban megkötendő munkaszerződésbe.                                                                                 


Alkalmassági tesztek

A kiválasztás során használt papír alapú, vagy online formában rögzített tesztek, kérdőívek, amikkel mérhető, hogy alkalmas-e a leendő munkavállaló egy adott munkakör betöltésére.


Alkalmassági vizsgálat     

A munkaköri és a szakmai alkalmasság vizsgálatának célja annak elbírálása, hogy a munkavégzésből és a munkakörnyezetből eredő megterhelés által okozott igénybevétel nem veszélyezteti-e a munkavállaló, illetve a tanuló vagy a hallgató, a munkanélküli egészségét, testi, illetve lelki épségét, nem befolyásolja-e kedvezőtlenül az egészségi állapotát, nem okozhatja-e utódai testi, szellemi, pszichés fejlődésének károsodását.


Amerikai típusú önéletrajz

Az eddig betöltött munkaköröket illetve elvégzett iskolákat fordított időrendben bemutató forma. Terjedelme 1 max. 2 oldal, áttekinthető, jól tagolt.


Állásbörze

A kapcsolattartás egyik jelentős, világszerte elterjedt eszköze az állásbörze. Ez a fórum megteremti a cégek toborzás-kiválasztással foglalkozó szakembereinek a lehetőséget, hogy rengeteg potenciális munkavállalóból válogassanak, emellett megismerhessék a jelentkezők igényeit, elvárásait, felkészültségét is, így alakítva belső képzésüket, követelményrendszerüket.


Állásinterjú

Az állásinterjú a (potenciális) munkavállaló és a (leendő) munkaadó első formális, szervezeti szintű találkozása abból a célból, hogy hozzájáruljon a jelölt munka- és szervezeti alkalmasságának megítéléséhez.


Benchmarking

Olyan elemzési és tervezési eszköz, mely lehetővé teszi a cégek összehasonlítását a versenytársak legjobbjaival, valamint más iparágakba tartozó vállalkozásokkal.


Besorolási rendszer

A munkakör értékelés során kialakult egységes, személyektől független besorolási rendszer, melyre alapozva létrehozhatjuk a bérrendszert és azt követően a munkaköri csoportokhoz bérsávokat rendelhetünk.                                                


Béremelés

Az alkalmazottakat adott idő után automatikus előreléptetés következtében megillető bérnövekedés.


Bérgarancia alap

Olyan elkülönített állami pénzalap, ami a felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezeteknek megelőlegezi a munkavállalókkal szemben fennálló, készpénz hiányában kiegyenlíthetetlen bértartozást.


Bérindexelés

A béreknek a mindenkori infláció mértékének megfelelő emelkedése.


Bónusz, jutalék

A kereskedelemben, személyes eladásban alkalmazott ösztönzési módszer. Mindkét esetben pontosan meghatározzák, majd pedig rögzítik a feltételrendszert.


Cafeteria rendszer

Béren kívüli juttatás. A munkáltató cég, vállalat vagy vállalkozás által meghatározott adómentes juttatásokból választ a munkavállaló, saját pillanatnyi élethelyzetének, igényeinek, motiváltságának megfelelően a béren kívüli meghatározott keretösszegből.


Centralizáció

Központosítás; az irányításnak v. az igazgatásnak egy központi szervhez való kapcsolása.


Emberi erőforrás menedzsment

Emberi erőforrás menedzsment: a menedzsment azon része, amely az emberekkel, mint a szervezet alapvető erőforrásával foglalkozik annak érdekében, hogy biztosítsa az alkalmazottak leghatékonyabb felhasználását, a szervezeti és az egyéni célok megvalósítását.


Exit interjú

A kilépés során alkalmazott interjú, mely a kilépés és elégedettség/elégedetlenség okait vizsgálja


Exkluzivitás

A személyzeti tanácsadó iroda kizárólagossága, ami azt jelenti, hogy az adott irodán kívül más versenytárssal a megbízó nem dolgoztathat ugyanazon munkakörre, projektre


Életpálya

Az egyén életútja során bekövetkező karrier változásokat jelöli a fogalom.


Feketemunka

Feketemunkának minősül minden olyan munkavégzés, amelynek valamely, vagy minden részletét eltitkolják a hatóságok elől.                                  


Fluktuáció

A fluktuáció alapjelentése hullámzás, ingadozás. A fluktuáció alatt a munkaerő vándorlását, a dolgozók állandó vagy gyakori munkahely-változtatását értjük.


Follow-up

Utókövetés (pl. személyzeti tanácsadásban az elhelyezés után következő jelölt-tanácsadó viszony, folyamatos kapcsolattartás).                                                        


Funkcionális önéletrajz

Nem a betöltött munkakörök, inkább egyes képességeink, elért eredményeink köré szerveződik. Cél az, hogy a megszerzett tapasztalatokat állítsa reflektorfénybe, képességeken és elért eredményeken van a hangsúly. Nem sorolja fel az összes korábbi munkaadót és munkaviszonyt, hanem azt foglalja össze, hogy az álláskereső (pályázó) milyen állásokat töltött be, anélkül, hogy kiemelné hol, mikor és kinél. Akkor használható, ha a tapasztalatok nem kapcsolódnak a kiszemelt álláshoz.


Garanciavállalás

Munkaerő közvetítés során alkalmazott eljárás. Amennyiben a jelölt munkaviszonya megszűnne a munkaerő közvetítő és munkaadó között létrejött szerződésben kikötött időintervallumon belül, általában 3-6 hónap, a HR tanácsadó iroda újra indítja a keresést, garanciát nyújt megbízója részére.


HR

Human Resources = Emberi erőforrások.


Integráció

Általános értelemben egységesülést, beilleszkedést, vagy beolvasztást, hozzácsatolást jelent.


Jelölt profil

Magába foglalja az adott jelentkező szakmai hátterét, ismereteit, végzettségeit, tényleges nyelvtudását, személyiségére vonatkozó jellemzőket, az első benyomásról szóló információkat, melyek a kiválasztás során döntőek lehetnek. Fejvadász cégek, személyzeti tanácsadók használják.


Job-hopping

Job hopping, azaz ugrálás munkahelyről munkahelyre. Lerövidül az egy-egy munkahelyen eltöltött időszak hossza.                                                                             


Juttatások

Javadalmazás azon elemei, melyeket a munkáltató a béren felül nyújt a dolgozóknak. A pénzbeli és a természetben adható béren kívüli juttatások közös tulajdonsága, hogy adómentes határ alatt a munkáltató részéről költségként leírható béren kívüli elemekről van szó.


Karrier menedzsment

A HR osztály részéről a munkavállalói karrier útja során alkalmazott módszerek összessége, amelyek a dolgozók elégedettségi szintjének fenntartására illetve a munkavállalók minél hosszabb ideig a szervezeten belül tartására irányul.


Kiküldetés

A munkáltató gazdasági érdekből fakadóan ideiglenesen, a szokásos munkavégzési helyén kívüli munkavégzésre kötelezi a munkavállalót.


Kiválasztás

A kiválasztás az a szűrő, amely a felkínált munkaposztok követelményeinek és a pályázók tulajdonságainak és elvárásainak megfelelését vizsgálva képes megbízható valószínűséggel rangsorolni az állás betöltésére alkalmas jelölteket.               


Kísérő levél (motivációs levél)

A kísérő levél (más szóval motivációs levél), az állásjelentkezések során az önéletrajz kiegészítője. Lehetővé teszi, hogy a pályázó igazán személyre (cégre) szabhassa az állásjelentkezést - segít kiemelni az önéletrajznak azokat a részeit, amelyek a legérdekesebbek lehetnek az adott cég számára.


Kognitív képességvizsgáló tesztek

Az egyén mentális vagy intellektuális képességeit mérik, a kiválasztási folyamat során.


Kollektív Szerződés

A szervezeten belül szabályozza a munkaviszony során keletkező jogokat és kötelezettségeket, ezek gyakorlásának és teljesítésének módját, az eljárási rendet, és a szerződést megkötő felek közötti kapcsolatrendszert.


Kombinált vagy hibrid önéletrajz

Akkor célszerű ilyet írni, ha szakmai életutunk folyamatos és nincsenek benne törések vagy kiugrások és nem is akarunk benne semmit sem hangsúlyozni, minden pont egyformán lényeges. Rövid személyes adatokkal kezdődik, majd felsorolja a megpályázott pozícióhoz kapcsolódó és általunk hangsúlyozni kívánt képességeinket, készségeinket, amelyekhez hozzárendeli, hogyan, mikor és hol alkalmaztuk, fejlesztettük azokat ki.


Kompetencia alapú bérrendszer

Egy inputorientációt jelent, vagyis a munkavégzéshez milyen kompetenciák (képességek) szükségesek. A dolgozó fizetése függhet: egyéni kompetencia szintjétől, teljesítményétől, munkaerő piaci értékétől.


Kronologikus önéletrajz

Ez a manapság leggyakrabban használt önéletrajz típus. Javasolt abban az esetben használni, ha a szakmai pályafutás tiszta és jól átlátható, leírható. Az ilyen típusú önéletrajz szakmai pályafutásunkat időrendben visszafelé haladva sorolja fel pontos dátumokkal, a munkáltatók neveivel, valamint a főbb felelősségi körökkel.


Létszámtervezés – staff planning

A munkáltató által megtervezett, adott munkakörbe történő megfelelő számú és összetételű munkaerő biztosítása megadott időn belül.


Long list               

A toborzás során összeállított hosszú lista, mely tartalmazza a potenciálisan alkalmas szakemberek felsorolását


MBA - Master of Business Administration

Nemzetközileg elismert, diplomát adó gazdasági vezető képzés a felsőoktatásban


MbO - Management by objectives

Célközpontú vezetés- a vezető és a beosztottak közösen terveznek, szerveznek, előre meghatározzák azokat a célokat, amiket el kívánnak érni Az egyéni és a szervezeti célok igazodnak egymáshoz, az egyéni teljesítmény könnyebben mérhetővé válik.


Mentori rendszer

Új munkatársak bevezető programja. A mentor tapasztalt vezetőként vagy szakemberként mind a szakmai, mind a személyes fejlődéshez hasznos tanácsokkal tud szolgálni.


MMS

Magatartás-megfigyelő skála. A skála azon elemek gyakoriságát mutatja, melyek a munkakör betöltéséhez a legfontosabbak.


Mobilitás

Emberek, eszközök gyors átcsoportosításának képessége és lehetősége. A munkavállaló azon hajlandósága, hogy a munkahelyi hierarchiában felfelé/lefelé, vízszintes irányban hajlandó-e mozdulni, vagy más földrajzi helyen dolgozni.


Motivációs levél

A kísérő levél (más szóval motivációs levél), az állásjelentkezések során az önéletrajz kiegészítője. Lehetővé teszi, hogy a pályázó igazán személyre (cégre) szabhassa az állásjelentkezést - segít kiemelni az önéletrajznak azokat a részeit, amelyek a legérdekesebbek lehetnek az adott cég számára.


Motivációs rendszer

A munkatársak hatékony munkájának és teljesítőképességének, lelkesedésének, eredményességének és elégedettségének növelésére szolgáló eszközök.


Multinacionális cég

Olyan vállalatot jelöl, amely számos országban, gyakran több földrészen rendelkezik telephellyel.                                                                                              


Munkaerő-kölcsönzés

A hagyományos munkaviszonnyal szemben nem két, hanem három fél jogviszonyára épül. A munkavállaló egy munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó ügynökséggel, a kölcsönbeadóval köt munkaszerződést. Tényleges foglalkoztatására azonban mindig egy másik munkáltatónál kerül sor


Munkakör-értékelés

Olyan értékelési folyamat, amely segítségével megállapítható, hogy az adott munkakörök mekkora súllyal, milyen fontossággal bírnak egy szervezeten belül. Ezek meghatározása ugyanis elengedhetetlen a hatékony vállalati struktúra kialakításához, munkafolyamatainak racionalizálásához.


Munkakörbővítés

Azonos szintű feladatokkal történő bővítést jelent, ami a változatosság növelése révén csökkenti a monotónia negatív hatásait.


Munkaköri leírás

Dokumentum, amely az adott szervezet előírásainak megfelelő formában rögzíti a munkakört: - azonosítóit (megnevezés, munkakört betöltő neve, felettese) - célját - a fontosabb felelősségeket (feladatokat) követelményeit (tudás, készség, tapasztalat).


Munkaszerződés

A munkaviszony a munkavállaló és a munkáltató között jön létre munkaszerződés kötésével, amit írásba kell foglalni. A munkaszerződésnek tartalmaznia kell a felek megállapodása alapján a munkabért és a munkavállaló munkakörét.


Operatív vezetés

Művezetők, osztályvezetők, üzemvezetők, igazgatók, akik felelősek az erőforrások hatékony felhasználásáért.


Outplacement

Egy olyan humánpolitikai eszköz, amely segítséget nyújt az elbocsátott dolgozó és a munkáltató számára a leépítésből eredő pszichológiai, szociális, jogi hatások feldolgozásában és az álláskeresésben.


Outsourcing

Az a speciális folyamat, amiben egy vállalat az addig szokásosan maga által végzett valamelyik tevékenységét átadja, egy, az adott tevékenységre szakosodott más vállalatnak és a jövőben azt a bizonyos tevékenységet – díjazás ellenében – ezen másik vállalat látja el. Sikeres outsourcing esetén a tevékenységet átadó és az azt átvállaló cég egyaránt profitál az átszervezésből.


Önéletrajz, Curriculum Vitae, CV

Személyi adatainkat, végzettségeinket, szakmai hátterünket, ismereteinket, tudásunkat, tapasztalatunkat magába foglaló dokumentum, melyet az adott pozícióra történő jelentkezéskor juttatunk el a munkakört meghirdető munkáltató részére.


 Próbaidő

A Munka Törvénykönyvének megfelelően munkáltató és munkavállaló a munkaszerződésben próbaidőt állapíthat meg. Ez általában a határozatlan idejű munkaszerződések esetében - ha nincs külön szabályozás - 90 nap. A próbaidő alatt egyéb következmények nélkül, akár azonnali hatállyal bármely fél kezdeményezésére a munkaszerződés megszüntethető.


Pszichometriai tesztek

Az egyén tanult és természetes képességeinek felmérésére és személyiségjellemzőinek feltárására használjuk.


Referencia levél

Referencia vagy ajánló levél: Az ajánlást író pár mondatban értékeli a munkavállaló munkavégzését, képességeit, a kollégákkal való viszonyát, azaz egy szubjektív véleményt adhat az ajánlást kérő munkaviszonyával kapcsolatban. Az ajánlás célja, hogy elősegítse a munkavállaló további elhelyezkedését és alátámassza a munkavállaló szakmai önéletrajzának hitelességét


Rendes felmondás

Az egyik fél a másik félhez intézett egyoldalú nyilatkozatával rendes felmondással megszüntetheti a munkaviszonyt, amelyet a munkavállaló nem köteles, a munkáltató köteles indokolni.


Rendkívüli felmondás

Egyoldalú nyilatkozat, ezt mindegyik fél indokolni köteles, és az indok csak a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségnek szándékosan vagy súlyos gondatlansággal, jelentős mértékben történő megszegésére hivatkozás lehet.


Researcher

Általában emberierőforrás-közvetítő cégnél tevékenykedik. Feladata, hogy a munkaerőpiac tanulmányozásával az aktuális betöltendő pozícióra megtalálja a legalkalmasabb jelölteket. A beáramló önéletrajzokat szűri, a jelöltekkel tartja a kapcsolatot.


Részmunkaidős foglalkoztatás

Részmunkaidős munkaviszonyról akkor beszélünk, ha a foglalkoztatott munkaideje rövidebb a törvényben meghatározott teljes munkaidőnél, általában 4 - 6 óra. A többi munkaviszonyhoz hasonlóan a részmunkaidős foglalkoztatást is írásba kell foglalni. A szerződésben minden kötelező elemnek szerepelnie kell.


Rotáció

Betanításra, motiválásra, fejlesztésre használt folyamat, aminek következtében az alkalmazott több munkakörben szerez tapasztalatot.


Szakszervezet

A munkavállalók olyan érdekvédelmet szolgáló tartós egyesülése, amelynek célja közös követelések elérése a munka világában, különösen a munkabérek, a munkavégzés szabályai területén és a munkavállalók számára fontos szociális kérdésekben.

Szakmai gyakorlat

A diákok a nyári szünidei hónapokat, vagy a kötelezően előírt féléves gyakorlati időt töltik el bizonyos cégeknél. Melynek során betekintést kapnak egy osztály, részleg tevékenységébe, esetleg kisebb feladatokat önállóan látnak el.


Szakmai interjú

Célirányosan szakmai kérdéseket taglal a moderátornak is alaposan fel kell készülnie a témából. Lehetőség esetén az adott téma elismert szaktekintélyeivel, vállalati döntéshozókkal kell interjút készíteni.


Szervezetfejlesztés

Tréning, továbbképzési programok, kompetencia és teljesítményfejlesztés, jövedelem és kompenzáció összekapcsolása a teljesítménnyel, bérköltségek ellenőrzése a hatékonyabb működés érdekében.


Távmunka - Home Office

A munkavállaló nem a munkahelyen, hanem attól távol (pl. otthon) végzi el rendszeresen napi munkáját.


Teljesítményértékelés

Olyan folyamat, melynek segítségével a szervezet visszajelzést szerez és ad alkalmazottai teljesítményeiről.


Toborzás

A toborzás célja az üres vagy megüresedő, illetve létesítendő munkaposztokra potenciális munkavállalók felkutatása és megnyerése. Olyan pályázók keresése, akik a munkaköri követelményeknek megfeleltethetők, vagyis az álláshely betöltésére alkalmasak.


TQM

Total Quality Management, teljes körű minőségirányítás.


Vállalati kultúra

A vállalaton belül gyakorolt vezetési stílus és a vállalati élet szokásainak összessége. A szervezet tagjai által elfogadott értékek, meggyőződések, hiedelmek rendszere. Ezeket a szervezet tagjai érvényesnek fogadják el, követik és az új tagoknak is átadják.


Végkielégítés

A munkavállalót megillető pénzösszeg abban az esetben, ha munkaviszonya a munkáltató rendes felmondása vagy jogutód nélküli megszűnése következtében szűnik meg.

 

Vissza